Tělovýchovná jednota Horní Újezd v současné době vede ke sportu děti ve čtyřech věkových kategoriích. Ti nejmladší ve věku 5–9 let – mladší přípravka, 10–11 let – starší přípravka, 12–13 let – mladší žáci, 14–15 let – starší žáci. Všechny tyto kategorie trénují a hrají mistrovské zápasy v soutěžích okresů Svitavy a Chrudim. Nastupujeme pod hlavičkou Horní Újezd/Morašice, znamená to, že společně hrají děti z obou těchto klubů. Každý klub má děti zaregistrovány pod svým jménem, každý klub trénuje na svém hřišti, Horní Újezd tedy v Horním Újezdě. Zápasy se hrají střídavě buď v Morašicích, nebo v Horním Újezdě.

Jako předseda TJ bych mohl říct, že práce s mládeží patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti děláme. Co mě tedy přivedlo k tomu, abych napsal tento poměrně obsáhlý článek? Dostala se mi do ruky příloha časopisu Hattrick – ligové jaro 2019. Je v něm rozhovor s předsedou FAČR p. Malíkem a vládním zmocněncem pro sport p. Hniličkou. I když po třiceti letech od sametové revoluce nevěřím všemu, co se kde napíše, několik postřehů Vám předkládám. Citace z rozhovoru: „Doba se změnila, my jsme trávili volný čas na sídlišti na hřišti, naše děti sedí doma u počítače. Je smutné řešit, že české děti neumí ve čtvrté třídě kotoul. Velmi důležité je, zda se nám podaří děti u sportu udržet, když už je k němu dostaneme. Ale to není jen na těch dětech, tu hlavní roli mají především rodiče a jejich vnímání pohybových aktivit. I když si uvědomuji, že dnešní rodiče mají mnohem méně času na to, aby se věnovali svým potomkům, tak jak to dělali naši rodiče. Zabezpečit ekonomicky rodinu je dnes velmi náročné. Na druhou stranu, my jsme chodili sami pěšky na trénink, to dnes téměř neexistuje, všichni své děti na sportoviště z různých důvodů vozíme. Jinak neberme dětem jejich mobily a tablety, to nezměníme, doba je taková. Ale pokusme se zařadit do jejich života dvě hodiny sportu denně. Naučme je sportovat, aby je to bavilo, a jednotlivé sporty si je už rozeberou sami.“

V závěru článku je odstavec o sportu jako prevenci proti kriminalitě či drogám. Poslední citace: Uvedu větu, kterou v zahraničním článku zdůvodnil jeden kanadský otec, proč platí za svého syna dvacet tisíc dolarů ročně na lední hokej. “Neplatím za to, aby z kluka vyrostl hráč do NHL, platím za to, aby se naučil žít v kolektivu, aby se naučil v životě disciplíně, hrál fair play, vyhrával i prohrával, aby poznal, že v životě není nic zadarmo – a za to ty vynaložené peníze stojí.“

Těchto několik vět mne dost oslovilo a z vlastní zkušenosti vím, že je v nich hodně pravdy.

Pokud tedy máte dítě a přemýšlíte, že by mohlo začít sportovat, zkuste to nejdříve co nejblíže k svému bydlišti. Na Horním Újezdě máme na vesnické poměry velice slušné zázemí a sportovní pomůcky. Máme vyškolené trenéry, civilním povoláním učitel, starosta, truhlář, malíř i traktorista. A máme snahu i zájem.

Pokud Vás můj článek alespoň trochu zaujal, přijďte se nezávazně podívat. Všechny mládežnické kategorie trénují na hřišti v Horním Újezdě vždy v pondělí a ve čtvrtek od 16:30 do 18:00. Odradí nás jen velmi silný a vytrvalý déšť.

Opakování je matka moudrosti: „Hlavní roli mají především rodiče, to není jen fráze, to potvrdí každý trenér na jakékoli úrovni.“

Zdeněk Beneš

předseda TJ Horní Újezd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.